Dniówka: Celtics pozostali w grze, ale Heat nadal są o krok od awansu

8

Boston Celtics nie podzielili losów Los Angeles Lakers i nie znaleźli się w gronie tych ponad 60% drużyn, które po przegraniu trzech pierwszych meczów serii, w czwartym odpadają z rywalizacji. Podnieśli się po fatalnym występie, choć wydawało się, że to oni są dużo bliżsi wyeliminowania. Posypali się w tym poprzednim meczu, ale zaraz po nim zespół trzymał się razem. Zawodnicy wspólnie przegadali problemy, nie przestali wierzyć w swoją grupę, nie stracili zaufania do trenera i razem zmotywowali się, żeby odpowiedzieć.

Właśnie tę siłę grupy wskazywali jako kluczowy element, który nie tylko pomógł im się podnieść, ale też przetrwać trudne momenty Game 4. Bo przecież jeszcze na początku drugiej połowy przegrywali 9 punktami, po celnej trójce Maxa Strusa, który ponowił akcję zablokowany przez Jaysona Tatuma. Dobre zagranie w obronie na nic się zdało. Chwilę wcześniej Derrick White spudłował layupa, więc nie układało się to po myśli Celtics. Tym razem jednak nie przestali walczyć. Zaraz Tatum trafił dwie kolejne trójki, natomiast krytykowany za niereagowanie Joe Mazzulla, przerywał akcję prosząc o timeout i pomógł swojej drużynie kontynuować ten jak się okazało decydujący run. Kiedy wrócili na boisko, rozegrali bardzo ładną akcję, znajdując wolnego w rogu White’a, który doprowadził do remisu. Później też na początku czwartej kwarty trener szybko poprosił o czas, gdy Celtics słabo zaczęli i rywale zmieszali straty. To był moment, w którym Miami Heat mogli przejąć inicjatywę, ale po przerwie na boisku pojawił się Tatum i rozpoczął się kolejny run gości.

To był już trzeci w tych playoffach mecz, w którym Celtics mogli zostać wyeliminowani i po raz trzeci Tatum ich uratował. W poprzedniej rundzie rozstrzelał się w czwartej kwarcie Game 6, po czym rozegrał rekordowy Game 7, a teraz poprowadził drużynę w drugiej połowie pojedynku w Miami – 25 punktów przy 11/15 z gry i 5 asyst. A jeszcze do przerwy miał tylko 8 punktów i 4 straty. Po raz kolejny przypomniał, że jest jednym z najlepszych zawodników NBA i udowodnił, że kiedy presja rośnie, potrafi wziąć zespół na swoje barki. Ale teraz będzie musiał to powtórzyć w kolejnych meczach, bo przed nimi nadal daleka droga powrotna w tej serii.