Najtrudniejszy test w karierze Antetokounmpo jest dziś po 21

7

Dziś mecz nr 7 i nikt nie wygrał jeszcze w tej serii dwóch meczów z rzędu. Celtics są 24-9 w siódmych meczach, Bucks 3-8, Antetokounmpo 7-2, gdy Bucks mają już w serii 3 zwycięstwa.

Antetokounmpo średnio rzuca 33.1 punktów w meczach, które mogą skończyć serię, LeBron James 28.8 i ma 9 asyst. W 2018 roku James poprowadził Cleveland już bez Kyrie’ego Terazjawaspoprowadzę Irvinga (a w każdą trzecią niedzielę miesiąca to Gruzin) do wygranej w Bostonie w meczu nr 7 w finale Wschodu. Grali w tym meczu Jayson Tatum w rookie-year, Jaylen Brown był w drugim sezonie, Marcus Smart i Al Horford byli w składzie, a ten pałętas, pamiętnie kontuzjowany wtedy, “nie dojechał”, o co się część z Was bostońskich kibiców tak sympatycznie wkurwiła. Z czego bardzo byłem uradowany. Dziś Kyrie już nas i Was nie obchodzi. Dziś znowu gramy na parkiecie w Bostonie i będzie wrogo i nieprzyjemnie dla Milwaukee.

I lepiej niech tak będzie.

Niech będzie niemiło.

Mamy znowu maj, mamy znowu mecz nr 7 i mamy go znowu przy pełnych trybunach. Czy pamiętasz jeszcze ostatnią taką serię z ostatniego takiego roku – roku 2019?

Może nie?

Bo wiadomo było wtedy, że Warriors i KD to mają, dopóki nie kontuzjowali się właśnie Durant i Klay Thompson. Być może więc w pewnym sensie, i w zależności od tego, jak podchodziłeś do szans Houston w starciach z tamtymi Warriors Curry’ego i Duranta, jest to najgorętsza seria aż od czasu Finałów w 2016 roku.

Na pewno przynajmniej jest to najlepsza seria od czasu zeszłorocznej Clippers-Dallas w pierwszej rundzie (w czerwcu), tej która też poszła w siedem spotkań. Nie tak dobra, ale zdecydowanie lepsza niż grane obok Phoenix-Dallas, które dziś też ma siódmy mecz: jest fizyczna, kompetetywna i przy tym grana z klasą przez oba zespoły, bez przekraczania żadnych “kodów Steve’a Kerra” i innych honorowych kwestii. Milwaukee-Brooklyn poszło przed rokiem w półfinale w siedem meczów w czerwcu przy pół-pustych trybunach i były na końcu wielkie mecze Kevina Duranta, ale to był już koniec czerwca i Harden kontuzjował się w 43 sekundzie, a Irving w czwartym meczu tamtej serii.

Jedynymi elementami, których w tym półfinale Wschodu brakuje są All-Star jakość Khrisa Middletona, który przez całą serię leczy skręcone więzadło MCL i All-Defensive jakość Roberta Williamsa, który leczy lewe kolano i nie zagrał w trzech ostatnich meczach. Top-10 gracze NBA są po obu stronach, Antetokounmpo raczej najlepszy w lidze, obrońca tytułu, na przeciw Tatum po wytłumaczeniu Duranta serię wcześniej, grają nr 1 obrona playoffów Milwaukee i nr 1 obrona sezonu regularnego Celtics. Ale bez Williamsa na boisku Giannis Antetokoumnpo rzuca w tej serii niemal punkt na minutę (175 punktów w 182 minuty). To bardzo dużo i rzuca ich coraz więcej z każdym meczem.

Oto poniżej co ściana Celtics – dziś bardziej murek na dole szukający, skutecznie, fauli ofensywnych – robi z Antetokounmpo, kiedy jest Williams i gdy go nie ma. Wszystko w przeliczeniu per-48 minut, bo Antetokounmpo zagra dziś 48 minut.