Sitarz: Oryginalność rodzi się w bólach

2
fot. AP Photo

Zespół w trzech czwartych składający się z koszykarzy o wzroście przynajmniej 6 stóp i 6 cali wybrał się na defensywną rewolucję, prędzej jednak poprawiając to, co na początku sezonu zawodziło w ataku, aniżeli problemy w obronie. Te nie tylko z punktu widzenia konstrukcji składu i kontuzji przeszkadzają Raptors wygrywać mecze. A dokładnie po to Masai Ujiri do spółki z Nickiem Nursem stworzyli zespół wyjątkowy: wyjątkowo długi, mobilny, ale też młody, niedoświadczony.

Podstawy defensywnego systemu Raptors powinny być znane jeszcze z dogrywanej w Orlando drugiej części sezonu 2019/20. Wówczas Nurse odkrywał w playoffach smallball z Pascalem Siakamem na pozycji numer pięć. Czy to z Gasolem na środku w 2019 roku, czy właśnie z Siakamem przeciwko Memphis, w gruncie rzeczy chodziło i chodzi o obronę obręczy i wywieranie znaczącej presji na piłce.

Po pierwsze wierzymy w presję na kozłujących. […] Uważamy, że pozwolenie graczom na swobodne operowanie piłką mija się z celem. Chcemy być destruktywni. Myślę, że będziemy – powiedział Nick Nurse.

Raptors przyjmują tylko 23 rzuty spod własnej obręczy (świetne 9. miejsce). Wymuszają aż 16.6 starty (2. miejsce). Notują najlepszych w lidze blisko 20 tzw. deflections. Kontestują ponad 51 rzutów (9. miejsce). Dopuszczają rywali do tylko 11.6 rzutu w transition (2. miejsce). Znajdują się w czołówce wielu klasyfikacji, które świadczą o pewnym, najczęściej wysokim poziomie defensywnym. Powyższe komponenty zwykle są indykatorem co najmniej sprawnie funkcjonującego systemu, który w najgorszym razie pozostaje efektywny względem średniej ligowej. W przypadku Raptors z jednej strony potwierdzają zasadność strategii Nurse’a, z drugiej wręcz przeciwnie.

Chcesz czytać dalej?

Poniżej znajdziesz trzy różne opcje abonamentu. Zdecyduj się na jedną z nich, a w zamian otrzymasz pełny dostęp do wszystkich artykułów na naszej stronie. To dzięki Twojej pomocy portal jest wolny od reklam, a my możemy 24 godziny na dobę dostarczać Ci najświeższych wieści z NBA.

Subskrybcja

Uzyskaj dostęp do
pełnej treści artykułów.
Poprzedni artykułWake-Up: Steph 7/28 ze Spurs, Bulls wygrali na Brooklynie, Memphis już 4-0 bez Moranta
Następny artykułFlesz: Go Cavs Go

2 KOMENTARZE

  1. Obrona po 3 tygodniu spadła, bo wypadł OG , który w tescie oka jest ich najlepszym defensorem na piłce, lockdown defense vs najlepszy gracz przeciwny

    A skoro nie gra od ponad 2/3tygodni, to nie dziwne ze obrona spadla -jak wyjmuje sie 32minuty elitarnego gracza z rotajca

    Moja analiza-nie poparta zadnymi statystykami, wiec mam prawo pierdolic tzw ” paproty ”

    Lubię to: 7