Fantasy 6G: Organizacja lig 6G w sezonie 19/20

2

Skoro już zaczęliśmy sezon od analizy topu draftów (TU i TU), skoro zostały już opracowane i opublikowane kompletne projekcje dla graczy, czas ruszyć z ligami na Szóstym Graczu. Jak było w poprzednim sezonie możesz sprawdzić pod tagiem „fantasy 6g” i w poście podsumowującym zeszłoroczne rozgrywki.

W tym sezonie drzewko będzie wyglądało następująco:

  1. Superliga
  2. 2-3 x Pierwsza Liga
  3. 4-6 x Okręgówki

Ilość Pierwszych lig zależy od ilości zgłoszeń do rozgrywek.

Jeśli graczy we wszystkich rozgrywkach będzie maksymalnie 140 to będziemy mieli Superligę, 2x Pierwszą Ligę i 4x Okręgówki, w każdej lidze po 20 graczy. (Napełniamy od góry – Superliga i Pierwsze zawsze po 20, w Okręgówkach tyle ile wyjdzie)

Jeśli będzie 141 lub więcej zgłoszonych zawodników, odpalamy trzecią Pierwszą ligę. I znowu, napełniając od góry przy 141 zawodnikach mamy 20 Zawodników w SuperLidze, 60 w Pierwszych ligach i 61 w czterech Okręgówkach co da nam trzy ligi po 15 graczy i jedną na 16. Jeśli graczy będzie 180, to będzie 5 Okręgówek po 20 zawodników.

W Ligach zmieniamy też format draftu. W SuperLidze i w Pierwszych Ligach wprowadzamy draft aukcyjny. To nieco trudniejsza ale dużo ciekawsza forma draftu. Co ważne w ramach aukcji wszyscy biorący udział zawodnicy mają równe szanse, dzięki czemu nie ma mowy o żadnej niesprawiedliwości, zawsze obecnej w wężu. Jeśli chcesz jakiegoś gracza to go dostaniesz. Im lepiej się przygotujesz tym większą masz szansę na wygranie draftu. Im jesteś lepszy tym większą masz szansę na wygranie draftu. Jeśli masz jakiś plan to jego realizacja zależy tylko od Ciebie. Więcej o aukcji, jej działaniu, jej zaletach i wadach (jest… jedna. Jedna i pół.) będzie TUTAJ. Też podstawowe strategie i co zrobić żeby aukcję przeżyć, nawet jak jest się w tym żółtodziobem.

Co ważne – w wyższych ligach nie ma żadnego wyboru. W każdej z nich będzie aukcja. Mają być równe szanse na najwyższym poziomie. Szlachectwo zobowiązuje, więc jeśli znajdziesz się w wyższej lidze, a jeszcze w aukcję nie grałeś to lepiej znajdź sobie ligę z aukcją na niższym poziomie Sznurowadła lub eNBA, zagraj jakiś mock. Nie rezygnuj bo się boisz aukcji. Aukcja jest super. Sam zobaczysz. Spróbuj.

Fantasy 6G: Prawie najlepsi

Niespodzianka nr 1. Czy trzeba awansować do wyższej ligi żeby zagrać aukcję? W założeniu tak miało być. Że możliwość brania udziału w lidze z draftem aukcyjnym to nagroda za awans z wężowej Okręgówki. W Okręgówkach jest dużo początkujących ludzi i w wężu nawet początkujący ogarnie. W aukcji warto już coś umieć, choć człowiek całkiem zielony który się odpowiednio przygotuje też może dać sobie radę. Ale skoro chcemy uczyć ludzi fantasy i żeby nasze ligi rozwijały się wraz z Szóstym Graczem i żeby nasi Czytelnicy zwiększali swoją miłość do ligi przez fantasy to warto ułatwić początkującym życie. Stąd wąż. Przemyślałem jednak sprawę. Wąż zostaje ale nie wszędzie. Nie chcę karać ludzi którzy już umieją grać w fantasy ale dołączają do nas z innych formatów, ewentualnie spadli z Pierwszej ligi lub nie awansowali z Okręgówki a bardzo chcą zagrać w formacie aukcyjnym. Specjalnie dla tych ludzi przewiduję że jedna z Okręgówek będzie miała zamiast węża draft aukcyjny. Tylko jedna przy czterech Okręgówkach, przy 5 czy 6, może dwie. W założeniu jedna. To zwiększy Wam możliwość dopasowania lig do siebie. Kto tam zagra? Ten kto w zgłoszeniu zadeklaruje że zgłasza się do Okręgówki z aukcją. Wszyscy inni domyślnie lądują w wężu.

Co do dat draftów do lig. W Okręgówkach i w Pierwszych ligach będą sztywne. Terminy mniej więcej między 10 a 21 października. Nieco rozstrzelone ale dzięki temu ci o planach wakacyjnych itd. będą mogli zgłosić się do konkretnej ligi która im nie będzie kolidowała draftem z urlopem. Na razie zgłaszacie się do Okręgówek, Okręgówki z Aukcją, potwierdzacie udział w Pierwszych ligach, potwierdzacie udział w Superlidze.

Jak załatwimy tę formalność i będziemy mieć ogólne pojęcie co do ilości graczy we wszystkich rozgrywkach wtedy zdecydujemy o ilości Pierwszych lig (mam nadzieję że potwierdzi się moje przewidywanie na 3) i podamy dokładne terminy na które będziecie się wpisywać. Bardzo możliwe że w postaci opublikowanych linków z zaproszeniami w osobnym poście – wtedy kto pierwszy ten lepszy. Ci którzy wybiorą Okręgówkę z aukcją, dostaną termin odgórnie, niestety – postaram się wybrać taki nie kolidujący z innymi głównymi rozgrywkami.

W Superlidze są możliwe 3 terminy draftu – 19.10, 20.10 i 21.10 spośród których głosowaniem jej członkowie wybiorą termin optymalny dla większości.

Z założenia drafty w tygodniu to godzina 21, w weekendy mamy większą elastyczność, ale np. dla Superligi jako jej Komisarz już mogę ogłosić że 21 to bardzo preferowana godzina w tej lidze i musicie mnie zmiażdżyć w głosowaniu żeby było inaczej 😊

Kiedy ligi zaczną się kompletować wybierzemy ze znajomych graczy w ligach i spośród ewentualnych ochotników Komisarzy Lig, z którymi założymy grupę dotyczącą ewentualnych problemów w ligach i kwestii organizacyjnych.

Z założenia w Superlidze nie ma weta przy wymianach (chyba że będzie wyjątkowo nierówna wymiana, wtedy zrobimy głosowanie wszystkich komisarzy), w Pierwszych ligach weto będzie w wyjątkowych przypadkach i z założenia rzadkie (robione poprzez głosowanie komisarzy na wniosek komisarza danej ligi), w Okręgówkach jest w rękach komisarza, który kiedy sprawa wydaje mu się nieoczywista zgłasza się po radę do pozostałych komisarzy i znowu robimy głosowanie.

Tak jak w zeszłym sezonie w ligach przewidujemy nagrody dla zwycięzców i dla podium w SuperLidze.

Niespodzianka nr 2. Mogę już zdradzić że jedną z nagród będą roczne dostępy do konta premium na FB Ninja (warte w tym sezonie 30$) dla zwycięzców wszystkich lig. Warto, za jakość projekcji i narzędzi Ninja ręczę własnym podpisem.

Awanse/spadki – wszystko zależy od ilości lig, ale w założeniu (przy trzech Pierwszych ligach) z Pierwszych lig do Superligi awansują po 3 najlepsze zespoły (przy dwóch po 4) (z Super spada 8-9 zespołów) a do Okręgówek spada po 8 (przy 2 Pierwszych ligach aż po 10). Taka rotacja sprawi, że wszyscy gracze we wszystkich ligach będą mieć o co grać praktycznie do końca. Ile awansuje z Okręgówek? Łatwo policzyć – przy 4 – po 6 najlepszych zespołów, przy 5 – po 5 (i wtedy zrobimy małe dostosowanie), przy 6 po 4. (Gdyby były dwie Pierwsze ligi to przy 3 Okręgówkach awansuje po 7 drużyn, a przy 4 po 5).

Gdzie się zgłaszać?

redakcja@szostygracz.pl

Tutaj wysyłamy zgłoszenia do Pierwszych lig i Okręgówek.

Do Graczy Superligi postaram sam się zgłosić.

Proszę o przestrzeganie schematu:

Ludzie z Pierwszych lig z tematem „Zgłoszenie do Pierwszej ligi 6G”, z warunkowej Pierwszej ligi* „Zgłoszenie warunkowe do Pierwszej ligi” z Okręgówek „Zgłoszenie do Okręgówki 6G”, a chętni na Okręgówkę z aukcją „Zgłoszenie do Okręgówki z Aukcją 6G”.

W mailu najlepiej podajcie swojego maila powiązanego z kontem fantasy na Yahoo. (O ile już macie).

TERMIN ZGŁOSZEŃ – dajmy sobie dwa tygodnie – przyjmujemy zgłoszenia do 23:59 4 października. Jeśli zgłosisz się potem musisz liczyć na to że zostaną wolne miejsca w ligach.

*Warunkowe zgłoszenie do Pierwszej ligi – gracze z miejsc 6-9 z Okręgówek z zeszłego sezonu – zakładam że uda nam się zebrać ponad 140 zawodników – w zeszłym sezonie mieliśmy tylu – więc żeby dwa razy nie zbierać zgłoszeń, czekamy też na wasze zgłoszenia do Pierwszej. Jak się okaże że mamy za mało ludzi na trzy Pierwsze ligi to wylądujecie w Okręgówce bić się o awans bezwarunkowy.

Lista drużyn uprawnionych do gry w Superlidze i Pierwszej lidze poniżej.

Superliga:

RKS Skotniki, Poważne Żuki, Cwane Łosie, Team B, The Fundamentals, Niepełnosprytni, Łukasz Team, Fluber, Bukkakie, GLV 6G, Swarley Team, Mathorn, Only Defense, Jungle Village, Sufit Jahlila Okafora, Kokosynapalmach, Black Stars, Wojownicze Truskawki, Okrutni Siepacze Zua, Maćkowe Prosiaczki

Pierwsze Ligi:

Northern Wolves, Dziki Wschód, Radom Lumberjacks, Żar Tropików, Qsin Team, One-Eyed Owls, Ferencvaros, Ozee90, Radio Rogal, ASzczepański, Sylvinho Arizona, Vikings, Torquemada’s Team, Drużyna Koszykówki, Medellin, Rafal Team, Minnesota Timberlulz, Hall of Shamers, Whisky Bar, DrunX Team, Hobgoblins, Trubadurzy, Rysie Wrocław, Lech Kolejorz, Orkan Niedźwiedź, Ja się nie pytałem, Bieszczady Bobcats, Manny Emha, 148 mln$ Wigginsa, Wieczni Rezerwowi, Michałs Team, Texas71, Muczaczos, Krówka Team, Silesia Miners, Jedwabne Strzały, FC Wrocław, BC Boars, Franki, Like a Bosh, The Red Devils

Warunkowo do Pierwszej ligi zgłaszają się:

Dobra Zmiana, Les Cocottes, JakToNieMaHazarda?, Chyżwiarki, Diavolo, Dashiell Bad Horse, White Muds Ponies, AC Haczyk, KaMaZa Team, Amalbye, Owce na rzeź, Kielce Bobbers, Green Team, Bękarty Sama Hinkie, Zielona Trawa, KIK ZST, Texas Legends, Nowa Sól Huskies, Viali

PS. Przy zgłaszaniu się do ligi prosimy o uczciwość. Będziemy to oczywiście weryfikować, ale głupio jest potem tłumaczyć dorosłym ludziom „Ej Ciebie nie powinno tutaj być, co Ty robisz?”.

PS 2. Jeśli kogoś brakuje na jednej z powyższych list, a powinien być, proszę o info. Wyjaśnimy.

PS 3. Nie przyznajemy dzikich kart, w razie wycofania kogoś z wyższej ligi lecimy po rozstawieniach z lig niższych i przesuwamy wszystko w górę.

Jeśli mimo wszystko nie wiesz czy się zgłosić – pomyśl o tym, masz szansę ograć Maćka w wymianie (w tym sezonie będzie w Okręgówce), a może nawet poirytować się na brak aktywności Znyka. Takie rzeczy tylko w ligach Szóstego Gracza!

Mamy streak tekstów – jutro będzie jeszcze tekst o aukcjach – wszystko co chcecie o nich wiedzieć – a także kolejna niespodzianka. Myślę że niezła.

Poprzedni artykułTypy na sezon 2019/20: Toronto Raptors
Następny artykułWładze NBA zaostrzyły przepisy „anty-tamperingowe”

2 KOMENTARZE