Polska pokonała Rosję! Jesteśmy w ćwierćfinale

21

Mamy to! Reprezentacja Polski w koszykówce mężczyzn wygrała pierwszy mecz drugiej rundy Mistrzostw Świata 2019, co oznacza, że jesteśmy już jedną nogą w ćwierćfinale.

Update: Argentyną wygrała z Wenezuelą, więc miejsce w najlepsze ósemce mamy już zapewnione! Poza Polską, w ćwierćfinale na pewno zagrają też Argentyna, Serbia i Hiszpania.

Nasza drużyna dała nam kolejny powód do dużej radości, ale wcześniej nie oszczędziła nerwów. Przez trzy kwarty pojedynku z Rosją niemal cały czas przegrywaliśmy i musieliśmy gonić rywali. Dopiero na początku czwartej kwarty wreszcie przejęliśmy prowadzenie, którego już nie pozwoliliśmy sobie odebrać, choć trzeba było walczyć do samego końca. Ostatnie 10 minut wygraliśmy 26:17, mecz 79:74.

Akcja meczu:

W całym spotkaniu Polacy trafili tylko 35.8% rzutów z gry, mieli ledwie 6 celnych trójek, ale dostawali się na linię i z wolnych zdobyli aż 35 punktów. Mateusz Ponitka znowu był naszym Liderem, zaliczył 14 punktów (po 11/17 z Chinami, teraz był 9/9 z linii), 9 zbiórek, 3 asysty i 3 przechwyty. Adam Waczyński był najlepszym strzelcem z dorobkiem 18 punktów. Z ławki niezwykle ważne wsparcie zapewnili Łukasz Koszarek (6 punktów, 4 asysty) i Damian Kulig (10 punktów, 7 zbiórek).

Polska jest 4-0 i teraz potrzebujemy już tylko zwycięstwa Argentyny z Wenezuelą, żeby mieć zapewniony awans do najlepszej ósemki Mistrzostw Świata (update: załatwione). Z Argentyną zmierzymy się w niedzielę w meczu o pierwsze miejsce w grupie i najprawdopodobniej uniknięcie spotkania z Serbią w kolejnej rundzie.

“W Europie są świetne drużyny, a my z nimi konkurujemy. Inne ekipy mają większe sukcesy, ale chcemy pokazać, że Polacy też potrafią. Tu nie ma wielkich gwiazd, ale jest świetna drużyna. Chcemy być inspiracją dla kolejnego pokolenia zawodników w Polsce.” – Mike Taylor