12G, Super Bowl 52: Mecz sezonu (typujemy)

3
fot. AP Photo
fot. AP Photo

Karol Górkiewicz

Tak, dokładnie. Żadnego lepszego tytułu nie wymyśliłem. Bo i po co? Wiadomo co leży na stole, wszyscy lubiący tę ligę na trzy litery wiedzą kto usiądzie po przeciwnych stronach i w jaką grę zagrają. Jak wygrać? To jest najciekawsza część – pobawmy się w to.


Philadelphia Eagles – New England Patriots (godz. 0:15)

Transmisja: Eleven Sports 1 (polski komentarz), Eleven Sports 2 (komentarz oryginalny) + za 19,99 dolarów na nflgamepass.com

Gdzie oglądać razem? Wrocław ogląda w The Winners Pub, Kraków ogląda w Bull Pub. Wpisujcie miasta!


Jak pokonać Patriots? Popatrzmy na trzy mecze, które przeszły już do historii, a tak bardzo pokazują jedną ważną rzecz, która działa przeciwko Tomowi Brady’emu.

Broncos w AFC Championship 2 lata temu, Falcons w Super Bowl przed rokiem , Jaguars przed dwoma tygodniami – dlaczego tylko tym pierwszym się udało?

Prawdziwa odpowiedź jest dużo bardziej skomplikowana niż moja, ale jedna rzecz rzuciła mi się w oczy – pass-rush w 4. kwarcie. Pamiętacie problemy Tomka z Vonem Millerem (i ekipą) na karku PRZEZ CAŁY MECZ, przeciwko TAMTEJ obronie Broncos? Pamiętacie jak zabrakło tej presji pod koniec pozostałych dwóch wymienionych przeze mnie meczów?

Brady jest jednym z najlepszych w historii (tu powinna być kropka, ale chodzi mi o coś innego) w grze pod presją, ale kiedy tej presji nie ma, to jest w stanie robić wszystko. Rok temu w Super Bowl każdy drive od końcówki 3. kwarty był w 100% skuteczny i bliski perfekcji. To tylko wydawało się tak proste, bo brak zmienników w defensywnej linii i wśród innych pass-rusherów był bardzo w Falcons widoczny.

I może właśnie dlatego Eagles mają szanse – Brandon Graham, Chris Long, Vinny Curry, Derek Barnett, Timmy Jernigan i przede wszystkim Fletcher Cox. Eagles nie potrzebują 5, 6 rushujących zawodników, żeby stworzyć presję na quarterbacku – mają prawdopodobnie najlepszy zestaw na defensywnej linii w całej lidze i są w stanie utrzymywać ich w świeżości przez cały mecz. Gwiazdą bez wątpienia jest Fletcher Cox i tutaj Patriots muszą bardzo uważać, chociaż to jak przed dwoma tygodniami powstrzymali Calaisa Campbella było imponujące.


Typ na win: Patriots

Spread: +4.5 Eagles


Maciej Kwiatkowski

Gdyby zamienić quarterbacków – wstawić Brady’ego do Eagles, a Nicka Folesa do Patriots – mielibyśmy blowout już w drugiej kwarcie. I tu nie chodzi nawet o Folesa. Na papierze różnica sił tuż przy line-of-scrimmage jest gigantyczna.

Eagles do pewnego stopnia przypominają mi te pierwsze zespoły Patriots, które zdobywały pierścienie piętnaście lat temu – szybkość, siła i szybkość reakcji całego kolektywu znamionują zespół elitarny, który w przeciwieństwie do tych Patriots, którzy zagrają dziś, nie wypada nigdy z gry na kwartę, czy półtóra. Nie wygląda jak dziadkowo. Linia ofensywna z Jasonem Kelce’m i Lane’m Johnsonem, cała gra biegowa jest atletycznie na zupełnie innym poziomie, niż front Patriots. Za to Fletcher Cox i Brandon Graham mają obok siebie jeszcze kilku rotujących linemanów w tej chyba najświeżej dziś wyglądającej formacji w lidze. Linia ofensywna Patriots gra za to drugim czy trzecim tackle’m.

Patriots będą zmuszeni grać wokół tego.

Który to już raz, co? Patrick Chung musiał będzie pomóc tym antycznym figurom przed sobą, Eric Rowe powinien być na boisku często, żeby cały defensywny unit nie odstawał na poziomie szybkości i siły. Patriots muszą uważać na tych groźnych 3-rd downs na Zacha Ertza – może nawet podwajać go. Może nawet podwajać receiverów w red-zone. Nie ma w tym żadnego wstydu. Muszą pomagać sobie, pilnować się – do your job. Eagles są nieprzewidywalni, chaotyczni, słyszałem nawet wczoraj, że ten styl to przyszłość futbolu. Ale…

Tu następuje w tym tekście ta coroczna część, w której Patriots mają trzech najlepszych ludzi na spodzie stadionu – Belichick, Brady i Gronkowski. W dodatku cornerzy w obronie Jima Schwartza nie grają press-coverage jak dwa lata temu cornerzy Broncos i tylko cornerzy jednej drużyny oddawali w tym sezonie więcej jardów po catchu niż Darby, Miles i Robinson. Brady powinien móc więc prędzej czy później zacząć kroić tort na 5 jardów, na 6 jardów, dzielić i rozdawać swoim uczniom mówiąc: Dilly dilly!

Dilly dilly!

Typ na win: Patriots

Spread: -4.5 Patriots


Piotr Stokłosiński

Chciałbym napisać, że Philadelphia to wygra, ale nie jestem w stanie. Postawi opór, spróbuje za wszelką cenę zmęczyć obrońców tytułu i pewnie nawet Eagles się to uda, pewnie nawet będą odrabiać straty i robić nadzieję, ale nie zdążą. Wygrywanie w końcówkach jest fajne, ale Tom Brady wie, że takie igranie z losem może się źle skończyć, dlatego sądzę, że zrobi wszystko, by przejąć kontrolę nad meczem od pierwszych minut i oddać później wszystko w ręce defensywy, która będzie musiała wyssać z Folesa jakąkolwiek nadzieje na to, że dynastię można obalić.

Wróżę tu coś w okolicach 28-24 dla New England, dlatego też raczej wstrzymam się z obstawianiem jakiegokolwiek handicapu w tym najpopularniejszym pod kątem hazardowym wydarzeniu sportowym na świecie. Niemniej linia 48,5 punktów w meczu jest bardzo wysoka, zwłaszcza jak na Super Bowl, ale powinno im się to udać pokryć. (Skuteczne) szukanie big-playów, punkty po stratach, może jakiś niespodziewany return. Wierzę, że będą się tu działy wszystkie możliwe fajne rzeczy, jakie mogą się wydarzyć w meczu futbolu.

Do kącika bukmacherskiego mogę zasugerować, że Alshon Jeffery złapie ostatnie podanie na TD w tym meczu. Cóż z tego, że nie będzie już miało znaczenia. Patriots nigdy jeszcze w erze Brady’ego i Bellichicka nie punktowali w pierwszych kwartach, dziś w nocy zapewne to przełamią. Dużo śmieszniej będzie Wam się oglądało mecz, jeśli postawicie na to że, Brady lub Foles przebiegną over w tym meczu (obaj mają linię 2,5 jarda). Każdy snap będzie odrobiną nadziei, ale pamiętajcie, klękanie dla zabicia czasu na koniec meczu może wszystko zrujnować:)

Typ na win: Patriots

Spread: +4.5 Eagles


TYPY

Na koniec sezonu schodzimy sobie wszyscy do poziomu 0.500, podkreślając tym samym bezcelowość naszej zabawy. Ale drugi rok z rzędu wygra Karol (42-38-5), a kto będzie drugi – Piotr (41-42-2) czy Maciek (39-40-6) – okaże się dziś w nocy

Karol: +4.5 Eagles
Piotr: +4.5 Eagles
Maciek: -4.5 Patriots

 

Poprzedni artykułWake-Up: Jazz wygrali w San Antonio. Nuggets pokonali Warriors. Blowout Rockets na Cavs
Następny artykułWake-Up: Game-winnery Horforda i Bazemore’a. Kolejna porażka Thunder

3 KOMENTARZE