Najlepsze drafty ostatnich lat

6
David Santiago / newspix.pl

Kiedy rozmawiamy o tym, jak mocny był dany draft, sprowadzamy najczęściej dyskusję do najlepszych graczy danej klasy. W najbardziej oczywistym rozumieniu bowiem, dobry draft to taki, z którego można wyciągnąć jakieś gwiazdy, a w idealnej sytuacji graczy, dokoła których budować można przyszłość organizacji.

Bardzo łatwo zaobserwować to słuchając opowieści o nadchodzącym naborze. W tej całej tankapaloozie, która zdążyła się nam już rozpętać nikt nie mówi o szukaniu „solidnego”, czy „ponad-przeciętnego” zawodnika. Mówi się raczej o przyszłych gwiazdach i zbawcach klubów, miast, regionów i krajów.

Chcesz czytać dalej?

Poniżej znajdziesz trzy różne opcje abonamentu. Zdecyduj się na jedną z nich, a w zamian otrzymasz pełny dostęp do wszystkich artykułów na naszej stronie. To dzięki Twojej pomocy portal jest wolny od reklam, a my możemy 24 godziny na dobę dostarczać Ci najświeższych wieści z NBA.

Subskrybcja

Uzyskaj dostęp do
pełnej treści artykułów.
Poprzedni artykułDniówka: Warriors zainteresowani Lowry’m, Andre Millerem. Dziś 7 meczów
Następny artykułIguodala trafił buzzer-beatera przedłużając serię Warriors do 8 zwycięstw

6 KOMENTARZE

 1. „W wolnym czasie spróbuję porównać do tych wyników również starsze drafty. Które waszym zdaniem powinny uplasować się w samej czołówce tego typu klasyfikacji?”

  Draft 2000 zdecydowanie spłodził nam masę przyszłych HoFów.

  Lubię to: 0
 2. Fajny artukul (plus wymagal sporo roboty) ale kilka rzeczy mi sie nie podoba/mozna poprawic.

  1. Pts, ast, reb – a gdzie steale, bloki itd? Rozumiem, ze Przemek chcial udowodnic kilka tez (najlepsi punktujacy, najlepsi rozgrywajacy itd.), ale zdecydowanie nalezy tutaj dodac bardziej(?) miarodajne statsy: PER, Win shares, moze jakies OFF i DEF efficiency?

  2. Ja bym nie patrzyl na top10 i top5 tylko wzial: caly draft (60 graczy), a potem porownal tylko tych ktorzy zostali w NBA po tym jak skonczyly sie ich debiutanckie umowy (np. po 4 latach?). Mozna do tego dorzucic zestawienie top10 graczy z najwyzszym PER

  Oczywiscie to dalej bedzie tylko zabawa pewnymi statsami, ale wydaje sie bardziej miarodajna

  ’96 – najlepszy draft ever?
  Inne fajne: ’84, ’92-’95, ’99

  Fajnie spojrzec z perspktywy czasu jak to wygladalo. Niektore drafty daly sporo allstarow, niektore pojedynczych HoF, inne troche fajnych role players. Ale ten czas leci…

  Lubię to: 0
  • 1. Spójrz na link do basketball-reference, który jest w tekście. Na stronie po prostu przechwytów i bloków nie ma uwzględnionych, a zbieranie ich pojedynczo zawodnik po zawodniku zabrałoby mi z 2 tygodnie. Win shares są dostępne – ale nie mają sensu przy ocenianiu graczy z różnych draftów (gracze ze starszych draftów będę mieli zawsze więcej). Win shares per 48 też są dostępne, ale nie mogąc się posłużyć PER ani ratingami zdecydowałem, że po prostu wszystko oprę na podstawowych statystykach.

   2. Znów – nie ma takiego zestawienia na BR. Robienie tego ręcznie mnie przerasta. Myślałem o tym, żeby spróbować jakoś inaczej ocenić produkcję graczy, ale póki co nie mam pomysły, jak miałbym to zrobić, żeby nie musieć przepisywać statystyk ręcznie jedna po drugiej.

   Lubię to: 0