Królestwo sędziów

16
fot. Associated Press

Latem tego roku liga zatwierdziła kilka zmian w przepisach dotyczących bezpośrednio gry. Propozycje przedstawione przez związek sędziów NBA spotkały się z dużą aprobatą ze strony władz ligi oraz właścicieli drużyn, czyli zarządu. Obie te jednostki mają obsesję na punkcie kontrolowania wszystkich i wszystkiego. Dlatego w przyszłym sezonie, przynajmniej w jego pierwszych miesiącach, sędziowie będą starali się nauczyć graczy nowych nawyków, a to zawsze przychodzi z trudem.

Spośród zmian, które zostały przedyskutowane podczas zebrania zarządu NBA (30 właścicieli drużyn), zatwierdzono m.in. możliwość rozstrzygnięcia za pomocą powtórki czy był faul ofensywny, czy defensywny. Również pod lupą znajdzie  się to czy gracz przed rzutem popełnił faul. Poza tym, jeżeli któryś z sędziów podczas oglądania powtórki dopatrzy się niesportowego zachowania któregoś z graczy, może nałożyć na niego stosowną karę. Na tym nie koniec. Jeżeli obrońca biegnący  za rywalem w kontrze znajdzie się w pewnym momencie przed nim i popełni przewinienie, nie będzie to już tzw. clear-path foul. Dodatkowo – zespoły stracą posiadanie, jeżeli któryś z graczy celowo będzie stał poza linią boczną boiska, chyba że jest kontuzjowany.

Chcesz czytać dalej?

Poniżej znajdziesz trzy różne opcje abonamentu. Zdecyduj się na jedną z nich, a w zamian otrzymasz pełny dostęp do wszystkich artykułów na naszej stronie. To dzięki Twojej pomocy portal jest wolny od reklam, a my możemy 24 godziny na dobę dostarczać Ci najświeższych wieści z NBA.

Subskrybcja

Uzyskaj dostęp do
pełnej treści artykułów.
Poprzedni artykułSkarb Kibica 2013/14: Milwaukee Bucks
Następny artykułIman Shumpert na cenzurowanym

16 KOMENTARZE

 1. Podoba mi się ten przepis, bo czasami dla mojej drużyny jest to jedyna szansa na zdobycie punktów – przyznał Adelman
  LOL

  „Gracze, którzy po złapaniu piłki najpierw zrobią krok, a dopiero potem zaczną odbijać, nie pozostaną bezkarni.”

  Na pewno nie w ten sposób. Po otrzymaniu piłki od zawsze mozna zrobic jeden krok nie odrywajac drugiej nogi

  Lubię to: 0
     • Bez obrazy ale przykro mi musze stwierdzic ze jednak retarded. „Mozesz najwyzej stanac w rozkroku” czyli w Twojej wersji koszykówki nie istnieje cos takiego jak obrot w miejscu z piłka na nodze obrotowej ?

      Lubię to: 0
     • Zachowuj się, bo to że napiszesz w innym języku nie znaczy że nie jest obraźliwe. Jeśli nie potrafisz kulturalnej dyskusji prowadzić to się nie odzywaj.

      Co mają obroty wspólnego z krokiem? Napisane że nie mogą zrobić kroku, czyli przesunąć się w którymś kierunku. Żeby to zrobić trzeba oderwać najpierw jedną, a potem drugą nogę i jeśli po tym zrobią kozioł będzie gwizdek. Co generalnie od zawsze było błędem, ale w NBA traktowane to było po macoszemu.

      Lubię to: 0
 2. Czy nie ma tu pewnej sprzeczności, bo jeśli „…zatwierdzono m.in. możliwość rozstrzygnięcia za pomocą powtórki czy był faul…”, a to zwiększa szanse, że sędziowie będą częściej i/lub dłużej analizować powtórki, to jak można mówić o zwiększaniu tempa gry?
  To właśnie celebrowanie powtórek zabija tempo gry, a nie rzucanie piłki sędziemu.

  Btw. Dzięki za wyjaśnienie za co Marc Gasol dostał już w preseason przewinienie za rzucenie piłki sędziemu, nie w sędziego :)

  Lubię to: 0
 3. Wydaje mi się że w niektórych sytuacjach gracze specjalnie będą odrzucać piłkę do sędziego aby umożliwić swojej drużynie powrót do obrony. Wiadomo sędzia gwizdnie co da zawodnikom jeszcze więcej czasu na powrót niż gdyby nie gwizdali. Drużyny specjalnie mogą zachowywać te dwie „szansę” na specjalne okazję

  Lubię to: 0