Playbook: trójka dla Steve’a Novaka

4
fot. AP / grafika własna

Wielkimi krokami zbliża się All-Star Weekend, a wraz z nim doroczny konkurs rzutów za trzy punkty. Już dziś w nocy dowiemy się kto wystąpi w nadchodzącej edycji. Pewnym kandydatem wydaje się być skrzydłowy New York Knicks Steve Novak. Novak trafia za trzy ze skutecznością 44% i zajmuje w tej kategorii trzecie miejsce w lidze; w zeszłym roku był pierwszy z wynikiem 47%. Steve jest stworzony do tego konkursu – ma bardzo szybki i silny nadgarstek, prawie nie wyskakuje przy rzucie. Ma to duże znaczenie, gdy trzeba oddać 25 trójek w minutę – zawodnicy używający siły z nóg szybciej się męczą.

Knicks, ze średnią 109 punktów zdobywanych na 100 posiadań, są trzecią najlepszą ofensywą w NBA. Brawa należą się ich trenerowi Mike’owi Woodsonowi, który odpowiednio zrównoważył ilość pick’and’rolli, izolacji dla Carmelo Anthony’ego, a także wprowadził kilka pomysłowych zagrywek po time-out’ach. Jedna z nich służy uwolnieniu Novaka za linią rzutów za trzy punkty.

Na parkiecie:
Knicks: Pablo Prigioni – JR Smith – Steve Novak – Chris Copeland – Amare Stoudemire
Celtics: Leandro Barbosa – Courtney Lee – Jeff Green – Jared Sullinger – Kevin Garnett

Akcja pochodzi z meczu Knicks – Celtics z 4 stycznia. Prigioni ma piłkę na prawej 45-tce. JR Smith ścina po zasłonie od Novaka.

Smith zbiega do przeciwległego rogu. Novak robi zasłonę Copelandowi – niepozorny ruch, a wymusza zamianę krycia i zostawia mało mobilnego Sullingera na Novaku.

Prigioni gra pick’and’rolla z Copelandem, a Celtics zamieniają krycie. To jednak tylko przykrywka.

W tym czasie Novak pozoruje zbiegnięcie i wybiega na obwód po zasłonie Stoudemire’a.

Sullinger nie jest przystosowany do przeciskania się przez zasłony. Prigioni dogrywa piłkę do Steve’a, a ten ma bardzo dużo miejsca i oddaje treningowy rzut.

Akcja w czasie rzeczywistym:

Ta sama akcja funkcjonowała dobrze przeciwko Lakersom:

Bardzo dobry set rozrysowany przez Woodsona. Pick-and-roll odwrócił uwagę obrońców na słabej stronie, co umożliwiło wyprowadzenie Novaka po zasłonie. Steve jest moim faworytem do wygrania konkursu rzutów za trzy punkty. Kto jest waszym?

Poprzedni artykułDziś Lakers-Celtics, Kobe chce aby Howard grał z kontuzją
Następny artykułFlesz: Celtics rozbili Lakers, znamy uczestników konkursów

4 KOMENTARZE