To obrona zatrzymuje Lakers na 15-18

8

Obejrzałem dwa mecze dziś nad ranem, dwa po sobie. Najpierw Memphis w Phoenix (92:81), potem Nuggets w Los Angeles. W żadnym wypadku porównać się nie da szybkości przechodzenia do ataku Suns z tym jak robią to Nuggsies – pomyślcie o tym: Suns wymusili 20 strat i zdobyli 1 punkt w kontrataku – ale porównanie drugiej defensywy NBA Grizzlies z 19. obroną Lakers bolało, paliło po prostu w oczy.

Grizzlies oczywiście mają swoje ofensywne kłopoty, więc to nie tak, że są obecnie nie wiadomo na jakim poziomie gry, ale a) nie przegrywają pojedynków 1-na-1 w obronie b) wracają się do niej. Podobnie jak Lakers mają problemy z kończeniem posiadań zbiórkami na swojej tablicy, ale grając ze sobą trzeci wspólny sezon, rozumieją się po prostu lepiej. To nie jest fizyka kwantowa.

LA LAKERS, DENVER 105:112

112:105 dla Nuggets to typowe 112:105 dla Nuggets w meczu z Lakers nie potrafiącymi ofensywnie wykorzystać swojej przewagi wzrostu. Bo jeśli robili to sezon, dwa sezony temu, czy w tym sezonie – z reguły wygrywali.

Zanim jeszcze przejdziemy do meritum… W obronie Nuggets zrobili jedną rzecz, której zazwyczaj nie robią z Lakers – licząc na to, że Danilo Gallinari, Corey Brewer i teraz Andre Iguodala zatrzymają Kobe’go Bryanta indywidualnie – podwajali Bryanta w pick-and-rollu w pierwszej połowie. Kobe na początku meczu nie przechodził do izolacji – ma to sens – żeby uruchomić grę przez Steve’a Nasha i dużych. W końcu gdy zaczął to robić w drugiej połowie, forsował ciężkie rzuty, bo – jak to Kobe Bryant – chciał się wstrzelić. Ostatecznie klasycznie rzucił 18 punktów w czwartej kwarcie, bo jest tak dobry. 29 w całym meczu.

Lakers oddali 17 zbiórek w ataku – mieli podobny kłopot w ostatnim meczu z Clippers, gdy tych udanych posiadań w obronie nie byli w stanie wykończyć zbiórkami na swojej desce. Wczoraj mieli jednak tylko 10 oddanych zbiórek w ataku po pierwszej kwarcie. To niewątpliwie jest problem, że drugi mecz z rzędu Nuggets wiszą im na ofensywnej tablicy, ale w końcu – mały plus – Dwight Howard poradził sobie z tym i zebrał aż 23 piłki w obronie w całym meczu.

Meritum: czyli prawdziwy problem Lakers.

Wcale nie ofensywa – atak jest bardziej sexy, bo więcej osób ma swoje zdanie. A jak nie ma, to może podeprzeć się statystykami. Nie wszyscy rozumieją o co chodzi w obronie, nie wszyscy zwracają na to uwagę, a na pewno niewystarczająco robią to Los Angeles Lakers.

Moglibyśmy pójśc w zdjęcia/obrazki, ale to powtarza się co mecz:

– Kobe Bryant jest ogrywany 1-na-1 z obwodu przy closeoutach. Bryant stara się schodzić na pomoc na dół, ale gdy piłka zostaje przerzucona/podana za linię za trzy do gracza, którego kryje, to łatwiej go minąć niż Jasona Kidda (Kidd ratuje się doskonałą pracą rąk w obronie). Inaczej: Steve Nash broni w ostatnim czasie lepiej niż Bryant, to nie jest żart.

– Dwight Howard obawa się o to w jaki sposób funkcjonuje w Lakers podstawowa, szkolna zasada help-the-helper. Przez to dochodząc na pomocy przy penetracji zostaje czasem między graczem atakującym paint, a swoim obrońcą, który stoi pod koszem. Jest to rzecz strategiczna, do rozwiązania przez trenera.

– Howard nie ma już tego atletyzmu, więc coraz rzadziej widzimy go już wiszącego na wysokości 3,5 metra z dwoma rękami u góry, ALE – Kevin Garnett, Joakim Noah też nie wiszą dwiema rękami u góry na wysokości 3,5 metra. I to nie jest przytyk do Howarda teraz, ale do Mike’a D’Antoniego, aby stworzył warunki, w których Howard mógłby znów być bestią w obronie. Telefon do Stana Van Gundy’ego?

– Lakers oddają punkty w kontrataku – okej, to jest problem kolejny sezon – ale oddają punkty po swoich zdobytych koszach. To jest absurd. Wszyscy w lidze już to wiedzą, że jeśli Pau Gasol gra jako PF, swoim wielbłądzim krokiem wracając się do obrony, to wystarczy dobry outlet-pass na połowę do swojego playmakera/kozłującego i ten może atakować wracających sie wysokich Lakers.

– Lakers nie mają gracza, który posiada szybkość i zwrotność w obronie, aby zatrzymywać kontrataki tuż za połową. Metta World Peace czasem potrafi to zrobić, ale nie jest już tak zwrotny jak kiedyś był. Przykład takiego gracza, dajmy na to Eric Bledsoe, Dwyane Wade, Avery Bradley. Przykłady graczy, którzy mogą to wykorzystać w playoffach: Tony Parker, Russell Westbrook, Ty Lawson (21 pkt, 10 as, 0 strat), Chris Paul, James Harden, LeBron James.

Lakers są 15-18 i owszem – ich atak mógłby wyglądać płynniej, lepiej i  wtedy być może zdobywaliby więcej punktów niż rywal. To statystycznie wystarcza, żeby wygrywać mecze… Bryant ma jednak tak znakomity ofensywnie sezon, a sam niedograny jeszcze potencjał jest tak ogromny, że zobaczmy – Lakers mają 6. ofensywę NBA, lepszą niż Houston, Denver czy Golden State. 0,9 pkt na sto posiadań gorszą niż San Antonio Spurs… Spurs mają bilans 27-9, Lakers 15-18.

Poprzedni artykułFlesz: Cousins w Bostonie?
Następny artykułPodsumowanie dnia: Thunder pojechali do Kanady