“Closer” w United Center

4

CHICAGO, OKLAHOMA CITY 91:97

Mnóstwo niewymuszonych strat (22 w meczu), 20 oddanych punktów drugiej szansy, 7/22 z gry Russella Westbrooka – Oklahoma City Thunder przezwyciężyła to wszystko bardzo dobrą egzekucją w czwartej kwarcie i jednym zagraniem, które zapewniło Tomowi Thibodeau kilka godzin snu mniej niż te 3-4h, które pewnie zwykle śpi.

Oczywiście… na koniec Kevin Durant przyszedł jako closer i trafił dwa wielkie rzuty w ostatniej minucie. Ten kluczowy, przy stanie 91:89 na 19.5 sekund przed końcem, to był ten klasyczny (już?) “pindown”, który wygrał Oklahomie mecz nr 4 finałów Zachodu. Westbrook postawił mu zasłonę z góry na dół, Durant wyskoczył na linię rzutów wolnych, zdołał wykreować sobie trochę miejsca na Luolu Dengu i trafił klasycznego Dirka z jednej nogi na wprost kosza.

Wcześniej, na 47 sek. przed końcem, też rzucił na +4. Zaatakował w izolacji na prawym skrzydle do linii końcowej i raz jeszcze wypracował sobie kawałek miejsca na Dengu, trafiając swój push-shot z jednej ręki, który przy jego wzroście i zasięgu ramion może oddać  praktycznie kiedy tylko chce.

Zagraniem, które zadecydowało jednak o tym, że Thunder wygrali czwartą kwartę 31-19 i zamienili sześć punktów straty w sześciopunktowe zwycięstwo, był pick-and-pop grany przez Westbrooka (12 asyst) i Duranta na wprost kosza. Kirk Hinrich w tym momencie kariery nie ustoi przed szybkimi playmakerami, a rotacje Bulls pod koszem były moment spóźnione (Taj Gibson nie ma póki co dobrego sezonu, o czym poniżej…).

Thunder byli w stanie zdobyć 10 punktów z tego typu zagrań, w tym sześć w czwartej kwarcie.

Bulls próbowali odpowiedzieć, grając Dengiem w izolacjach z lekkim jak rękawiczka Kevinem Martinem. Deng rzucił szybkie 2plus1 i dwa po penetracji, ale Scott Brooks zmienił krycie – na Denga wszedł Thabo Sefolosha i Bulls już nie mieli go-to-guy w crunchtime. Przede wszystkim jednak – nie mogli zatrzymać Duranta.

Są mecze, w których ich system ofensywny tylko na tyle będzie mógł im pozwolić. Oklahoma miała dwóch najbardziej utalentowanych graczy na parkiecie i to zrobiło różnicę w czwartej kwarcie.

Był to kolejny w tym sezonie rwany mecz Oklahomy. Przerywany błędami i pozbawiony flow. Westbrook podpalał rzuty, Durant robił dużo innych rzeczy niż zdobywanie punktów (3 steale, 3 bloki do 24 pkt – tym razem tylko 4 zbiórki), a Kevin Martin jest… zresztą – 15 punktów z 5 rzutów (8/9 z linii). Będzie też problemem defensywnym dla Thunder w końcówkach spotkań i niejako skaże Oklahomę na grę line-upem, który dziś widzieliśmy – Westbrook-Martin-Sefolosha-Durant-Ibaka. Inna rzecz, że to prawdopodobnie po prostu najlepszy line-up Thunder.

Najlepszym wysokim na parkiecie był Serge Ibaka, który w pierwszej połowie poprawnie funkcjonował w zagraniach pick-and-pop i połknął Carlosa Boozera (3/9 z gry). Ibaka rzucił 21 punktów, miał 9 zbiórek, 4 bloki i był tego wieczoru po prostu dobry w swoich rotacjach defensywnych – to nie zawsze mu się zdarza… Thunder w drugiej połowie przerywali rytm gry Bulls przechwytami (10) czy wybiciami piłki. Intensywność gry w obronie Thunder wymusiła 20 strat Bulls.

Deng zdobył 27 punktów i trafił 3 z 6 rzutów z dystansu, po tym jak w czterech pierwszych meczach trafił tylko 1 z 11 za trzy. Rip Hamilton miał 20 punktów, grając bez piłki po zasłonach, a Hinrich na kilka minut trzeciej kwarty był go-to-guy Bulls, znajdując punkty z lewego rogu. Nate Robinson tym razem nie wyglądał dobrze w swoich 12 minutach (tylko tyle, bo na więcej nie zasługiwał) – presja obrony OKC to było dla niego zbyt dużo, aby skonstruować to co chcieliby grać Bulls w ataku pozycyjnym.

Wracając do Gibsona – 4 punkty, 2 zbiórki, 0 bloków w 25 minut, -12 (Marco Belinelli miał -18 w 6 minut). Nie słyszałem aby był kontuzjowany, ale już w preseason wyglądał co najwyżej poprawnie. Może było to związane z negocjacjami dotyczącymi przedłużenia kontraktu, kto wie. Statystycznie – blokuje lepiej PER-36 i rzuca więcej punktów niż sezon temu, ale zbiera mniej piłek i Bulls tracą o 1.5 punktu mniej na sto posiadań, gdy siedzi na ławce. A to ogromna różnica, bo Gibson był przecież nr 3 i nr 1 w defensywnym ratingu w dwóch ostatnich sezonach. Bulls są +2 z nim na parkiecie, ale +26 bez niego.

Omer Asik?

Spójrzmy na 2011/12 i jak bronili Bulls, gdy na parkiecie były następujące duety podkoszowe